Az emberek közötti kölcsönös tisztelet megléte, vagy hiánya – kortól, nemtől függetlenül – nagymértékben befolyásolja egymáshoz való viszonyulásunkat, a mindennapi közérzetünket, teljesítményünket úgy az iskolában, a kollégiumban, vagy az élet minden területén. Hiánya számos probléma forrása lehet. Erről beszélgettünk az Arany János program kilencedikeseivel csoportfoglalkozás keretében.
A kollégisták gyűjtőmunkában a tisztelettel kapcsolatos fontos gondolatokat is leírhattak. Néhány ezekből:
„Soha még egyetlen embert se tiszteltek azért, amit kapott. A tisztelet annak a jutalma, amit az ember ad.” (Pusztai A.) „Tudjuk megbecsülni, ha kell dicsérni, mások kiválóságát!” (Hajnal M.) „Bánj tisztelettel az emberekkel, és ők is úgy bánnak veled!” (Burai E.) „Az igazi tisztelet nem a szívből, hanem apró szabályokból és alázatosságból fakad.” (Bodnár V.) „A tisztelet az első fok a szeretet lépcsőjén.” (Balázs M.) „Az egyetlen dolog amit nem lehet megvásárolni, az a tisztelet. A tisztelet erkölcsi igény a társadalmi érintkezésben, kapcsolódik az illemhez és a szeretethez.” (Polák I.) „Bánj tisztelettel az emberekkel, és ők is úgy bánnak veled.” (Bíró V.)
A téma megbeszélése során kiderült, hogy elméletben nagyon jól helyre tudja tenni mindenki a tiszteletet, ám a mindennapi gyakorlatban, az egymás mellett élés során már gyakran hézagos a kivitelezése, amiből súlyos, diák-diák közötti, akár a tettlegességig elmenő veszekedések, de tanár-diák közötti konfliktusok is adódhatnak. A beszélgetés során felszínre került, hogy a tiszteletlenség okai között ott van a türelmetlenség, idegesség, sértődékenység, harag, indulat, a szabályok meggondolatlan áthágása, a kisebb-nagyobb hazugságok, a kötelességszegésből eredő mulasztások. A kollégisták valódi érzékenységgel viszonyultak ehhez a fontos témához, amit – az idő rövidsége miatt – további foglalkozásokon érdemes lesz még folytatni.
Kép és szöveg: Cs. J.
|