Előadás a veszélyforrásokról

„Légy Résen!” címmel bűnmegelőzési szemléletformáló programot szerveztünk fiatalok részére, amely a „Még több ok SzolnOk! – A helyi identitás és kohézió erősítése Szolnokon” elnevezésű projekt keretében valósult meg.

A programot olyan fiatalok számára szerveztük meg, akik koruknak köszönhetően fokozottan ki vannak téve annak, hogy bűncselekmények áldozatai, vagy rosszabb esetben maguk is bűncselekmények elkövetői legyenek. A rendezvény lebonyolításában Táncos Anita és Mészáros János, bűnmegelőzési szakemberek voltak a segítségünkre. A nagy érdeklődésre való tekintettel két csoportban vettek részt a fiatalok a foglalkozáson. Figyelmesen hallgatták végig Mészáros János érdekes előadását, amelyben kifejtette, mennyi olyan helyzet alakulhat ki a fiatalok életében, amikor nem is gondolnák, hogy bűncselekményt követnek el, vagy esetleg bűntársakká válhatnak. Nagyon fontos, hogy figyeljenek a barátaikra, óvják meg őket a bajba kerüléstől. Csak azért, hogy egy közösség elfogadja őket, nem szabad olyat tenni, amit nem szeretnének. Bármiről is legyen szó, ellen kell állni a negatív befolyásoknak – hangsúlyozta az előadó. Persze az is nagyon jó, ha időben fel tudják ismerni azokat.

Néhány gyakorlat kapcsán azt is megmutatta Mészáros János a fiataloknak, hogyan válik az önvédelem agresszív támadássá. Azt is bemutatta, hogyan tudják ezt elkerülni. Utána közösen megnéztünk egy, a témához kapcsolódó filmet. A fiatalok a film szereplőivel azonosulva jobban meg tudták érteni, miként válik az áldozatból, bűnelkövető. Azt pedig, aki csendben nézi, míg a társai valami törvénytelen dolgot csinálnak, tettestársnak hívják. Az előadók beszéltek az internetről is, mint veszélyforrásról. Arról, hogy onnan mennyiféle veszély leselkedik az óvatlan felhasználóra, és arról is beszéltek, hogy ezt hogyan lehet elkerülni, vagy legalábbis mérsékelni. Az internetről korlátozás nélkül érkező szenny csak az egyike a sokféle veszélynek, ahogyan a zaklatás minden formája is. Részletesen kitértek arra is, mennyire oda kell figyelni az adathalászokra, arra, hogy virtuális térben kontroll nélkül keringő személyes adatokat az adatalany eredeti szándékától, vagy mindenkori akaratától független célokra is könnyen fel lehet használni. Nagyon jó volt látni, ahogy a főleg fiúkból álló társaság bekapcsolódik az előadás feldolgozásába, és megbeszélik a hallottakat, látottakat. Saját példákat is hoztak, amelyeket meghallgatva világossá vált, hogy ez az előadás nem csak nagyon hasznos, hanem időszerű is volt. Nagyon bízom benne, hogy a hallgatóság tanult a hallottakból, és a jövőben profitál majd belőle.

Nagy Tímea

Képgaléria

Diavetítés indítása

Kezdőlap              Hírarchívum

Generated by iWebAlbum
loading